Jeżeli nigdy nie byłeś w Fitness Clubie, a chciałbyś rozpocząć trening musisz się do niego odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych zasad, dzięki którym wizyta na sali ćwiczeń będzie przyjemna, a nie stresująca.

 

Określ cel ćwiczeń

Zastanów się czego oczekujesz? Czy chcesz zrzucić parę kilo, a może uwydatnić swoje mięśnie i poprawić wytrzymałość? Przedstaw swoje oczekiwania instruktorowi, który ułoży specjalnie dobrany rodzaj wysiłku skomponowany i wyłącznie dla Ciebie. Zapamiętaj, że aby osiągnąć zamierzony efekt twoja praca powinna być procesem długotrwałym. Nie spalisz zbędnych kilogramów i nie poprawisz masy mięśniowej w miesiąc lub dwa. Są to miesiące ciężkiej, regularnej pracy i determinacji. Osobowość i nastawienie psychiczne mają tu kluczowe znaczenie.

Zmień swoje codzienne menu

Odpowiednio dobrana dieta jest niezwykle istotnym elementem każdego treningu. Sposób żywienia ulega niekiedy diametralnym zmianom. Odpowiednio dobrane wartości odżywcze są niezwykle ważne nie tylko w kulturystyce, ale również w innych sportach, w których stawiamy na dobre wyniki. Substancje pokarmowe należy dostarczać często, 5-6 posiłków dziennie w małych ilościach, w regularnych 3 godzinnych odstępach

Odpowiednio dobrany ubiór

Jeżeli określiłeś swój cel i z pokorą przeżyłeś nowe restrykcje żywieniowe, możesz pomyśleć, co założyć na zajęcia. Najczęściej przed podobnym dylematem stają kobiety. Nie ma z góry określonej sportowej kreacji, najważniejsze by nie krępowała ruchów. Najczęściej trenuje się w krótkich spodenkach bądź spodniach dresowych, na górę zakładamy bawełnianą koszulkę na ramiączka bądź z krótkim rękawkiem. Jeżeli chodzi o obuwie powinniśmy mieć na zmianę. But powinien być sportowy i wygodny. Warto również wyposażyć się w rękawiczki, aby uniknąć odcisków. Nie zapomnij o ręczniku, wytrzesz nim kapiący pot z czoła.

Kto pyta, nie błądzi

Kiedy już ustaliłeś z instruktorem plan treningowi, dietę itp. poproś go, aby pokazał jak wykonywać ćwiczenia. Opanowanie poprawnej techniki nie jest wcale proste. Jeżeli okaże się, że zalecone przez instruktora ćwiczenie nie będzie Tobie odpowiadać, poinformuj go o tym. W takim przypadku zaleci do wykonania ćwiczenie zastępcze. Nie bój się mówić i pytać instruktora, gdy masz wątpliwości. To jest jego główne zadanie, aby trening był dla Ciebie przyjemny i przyniósł oczekiwany efekt.